Moda na ekologię trwa od dawna, ale teraz coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z tego, że to już nie tylko moda, ale wielka potrzeba. Problem śmieci staje się coraz bardziej globalny, więc nic w tym dziwnego, że każdy chce dołożyć cegiełkę do tej szczytnej inicjatywy, aby uczynić świat czyściejszym i tym samym stać się bardziej eko. Co to znaczy być eko?
To już nie tylko ekologia
Jeszcze nie tak dawno temu sformułowanie „być eko” odnosiło się przede wszystkim do ochrony środowiska, w tym nie zaśmiecania swojego środowiska i ograniczania ilości śmieci, jakie produkujemy. Oznaczało też włączanie się w społeczne akcje sprzątania świata, a nawet w oszczędzanie wody. Oczywiście te kwestie są jak najbardziej aktualne, ale zakres „bycia eko” znacznie się w ostatnim czasie poszerzył, zapewne dlatego, że zwiększyła się również nasza świadomość co do tego, jak jeszcze możemy się przysłużyć środowiskowi naturalnemu i opóźnić, a nawet powstrzymać efekty globalnego ocieplenia, które coraz bardziej dają o sobie znać.
Jestem eko, czyli ograniczam konsumpcję
Jeśli zastanowimy się głębiej, co to znaczy być eko, to zapewne przyjdzie nam do głowy modny minimalizm, który ma prowadzić do ograniczenia konsumpcjonizmu, a który jest szczególnie groźny dla środowiska naturalnego. To przecież za jego przyczyną produkujemy coraz więcej śmieci i wcale tu nie chodzi już tylko o puste opakowania po produktach spożywczych, ale również ilość ubrań, domowych sprzętów i mebli. Być eko to znaczy świadomie kupować te produkty i z nastawieniem na jakość, aby posłużyły jak najdłużej.
Jestem eko, czyli odżywiam się świadomie
Pod lupę wzięto także nasz sposób odżywiania się. Coraz więcej młodych ludzi rezygnuje z jedzenia mięsa, ryb i owoców morza nie tylko z powodów czysto humanitarnych i zdrowotnych, ale przede wszystkim z myślą o ekologii. Produkcja mięsa czy połowy ryb w bardzo dużej mierze przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska i wyginięcia wielu gatunków. Podobnie ma się sprawa z owocami i warzywami – zdecydowanie lepiej kupować te od lokalnych producentów.
Co to znaczy być eko? – To znaczy świadomie podróżować
Wiele osób rezygnuje z podróżowania samolotem lub codziennej jazdy samochodem właśnie dlatego, aby nie przyczyniać się aż w tak dużym stopniu do zanieczyszczenia środowiska. Modne więc i godne pochwały jest przestawienie się na rower, hulajnogę, publiczne środki transportu lub po prostu swoje nogi. Co to znaczy być eko? W tej kwestii można tak naprawdę wymieniać bardzo wiele, ponieważ wciąż pojawiają się nowe pomysły, jak chronić środowisko naturalne.