ristretto.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, szkole i modzie

BiznesInternet

Jak założyć bloga. Krótki poradnik

Jak założyć bloga. Krótki poradnik

Blogowanie jest jedną z ciekawszych form aktywności w internecie. Prowadzenie bloga umożliwia dzielenie się z całym światem własnymi przemyśleniami. Blog może również pełnić funkcję reklamową. Jest to miejsce, w którym można zareklamować swoje produkty i usługi. Zalet blogowania jest bardzo dużo. Na czym polega założenie bloga? Jak pisać bloga, żeby przyciągnął on czytelników? Na te pytania odpowiada nasz poradnik.

Założenie bloga na platformie do blogowania

Istnieją dwa popularne sposoby na założenie bloga. Pierwszym z nich jest skorzystanie z platformy do blogowania. Najbardziej znanymi platformami blogowymi w internecie są Blogger oraz WordPress.com. Blogger to przedsięwzięcie prowadzone przez Google. Przetestowanie tej platformy jest łatwe. Jak założyć bloga na tej platformie? Wystarczy skorzystać z danych logowania do własnego konta Google. Platforma WordPress.com dostarcza zbliżone funkcjonalności do Bloggera. Założenie bloga na WordPress.com jest również bardzo łatwe. Wadą platform blogowych jest brak możliwości podpięcia własnej domeny w darmowym pakiecie. Mamy do dyspozycji subdomenę udostępniona przez platformę. Takie rozwiązanie nie jest zbyt efektowne pod względem wizualnym. Trudny do zapamiętania adres bloga może utrudniać jego promowanie.

Założenie bloga pod własną domeną

Drugim sposobem na bloga jest wykupienie profesjonalnego hostingu i domeny. Taki blog zainstalowany na płatnym hostingu będzie widniał pod wybranym przez nas adresem internetowym. Najpopularniejszy skrypt służący do instalacji bloga to WordPress. Większość dostawców hostingu posiada w swojej ofercie hosting WordPress, w którym założenie bloga jest maksymalnie uproszczone. Blog oparty na skrypcie WordPress posiada znacznie więcej możliwości od jego odpowiednika założonego na platformie WordPress.com. W blogu na własnym hostingu możemy bez większych problemów ustawić odpowiednią szatę graficzną. Funkcje bloga można rozszerzać za pomocą kilku kliknięć dzięki wtyczkom wbudowanym do systemu WordPress.

Jak odnieść sukces w blogowaniu?

Jak prowadzić bloga tak, żeby stał się on popularny? Przeciętny bloger nie dysponuje dużymi funduszami na promocję bloga. Na szczęście ciekawe rezultaty można osiągnąć bez ponoszenia wygórowanych kosztów. Kluczem do sukcesu może okazać się regularne publikowanie rozbudowanych wpisów. Dobrze napisane artykuły mogą zostać dostrzeżone przez robota wyszukiwarki Google. Premią za ciekawy wpis może być umieszczenie go wysoko w wynikach wyszukiwania. Nie należy zapominać o umieszczeniu odnośników do portali społecznościowych przy każdym wpisie. Dzięki takiemu zabiegowi nasz blog może szybko zdobyć popularność w social media.

Udostępnij