ristretto.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, szkole i modzie

BiznesInternet

Czym zajmuje się branża e-commerce?

Czym zajmuje się branża e-commerce?

Branża e-commerce jest związana z handlem internetowym. W Polsce bardzo często używa się nazwy e-handel. Są to wszystkie transakcje, które przeprowadzane są za pośrednictwem Internetu. Jakie są wady i zalety e-commerce? Czy jest to przyszłość, która wyprze sprzedaż tradycyjną?

Branża e-commerce – czym się zajmuje?

Branża e-commerce dotyczy wszelkiej sprzedaży, jaka prowadzona jest w Internecie. Chodzi o transakcje kupna i sprzedaży towarów i usług. E-handel dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają towar dla osób prywatnych oraz dla firm. E-handel jest także branżą, która obejmuje osoby prywatne sprzedające używane rzeczy osobom prywatnym oraz przedsiębiorcom. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest przedsiębiorcą, czy nie. E-commerce związane jest z handlem elektronicznym, który rozwija się nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Wiele osób twierdzi, że jest to przyszłość, która może wyprzeć sklepy tradycyjne z rynku. Coraz więcej osób skłania się ku zakupom internetowym. Jest to wygodniejsze i bezpieczne. Właściciele sklepów stacjonarnych otwierają także sklepy internetowe, aby zdobyć większy rynek. Wszystko wskazuje na to, że za kilkanaście lat większość transakcji może odbywać się za pośrednictwem Internetu.

Wady i zalety e-commerce

Branża e-commerce ma zarówno wady, jak i zalety. Może najpierw wymienimy wady, aby potem przejść do znacznie przyjemniejszych rzeczy. Wśród wad można wymienić fakt, że kupując przedmiot przez Internet, nie można go dotknąć i zobaczyć. Elektroniczne zakupy wiążą się także z czasem oczekiwania na przesyłkę, a więc nie możemy dostać towaru od razu po zapłaceniu. W branży jest także duża konkurencja, która dla sprzedających jest wadą, a dla kupujących zaletą. Choć czasami zbyt duży wybór może przytłaczać i zniechęcać do zakupów.

E-commerce ma jednak zdecydowanie więcej zalet. Przede wszystkim zakupy są wygodne i szybkie. Nie trzeba wychodzić z domu. Możemy kupować o każdej porze dnia i nocy. Towar bardzo często jest u nas na drugi lub trzeci dzień. Mamy bardzo duży wybór towarów i usług z całej Polski i z zagranicy. Ceny bardzo często są niższe niż w sklepach tradycyjnych. Możemy wybierać różne formy płatności i wysyłki. Wśród wad znalazło się to, iż nie można dotknąć produktu. Jednak kupując przez Internet, klient ma prawo zwrócić towar w ciągu 14 dni od daty jego zakupu, co powoduje, że możemy czuć się bezpiecznie.

Branża e-commerce jest przyszłościowa. Coraz więcej starszych osób przekonuje się również do robienia zakupów przez Internet. Zdecydowana większość ludzi preferuje płatności elektroniczne, które są wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Udostępnij