ristretto.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, szkole i modzie

LifestyleModa

Jak ubrać się na pogrzeb – najważniejsze zasady?

Jak ubrać się na pogrzeb – najważniejsze zasady?

Pogrzeb to zawsze bardzo smutne wydarzenie. Obowiązuje na nim określona etykieta, która dotyczy także ubioru. Ważne jest, aby oddać szacunek zmarłemu i jego bliskim. Dlatego ubiór musi być odpowiednio dostosowany. Jak się ubrać na pogrzebie?

Kolor ubrania na pogrzebie

Kolor stroju na pogrzeb zawsze kojarzy się z czernią. Co jednak ważne, kolor ten zarezerwowany jest dla najbliższych osób zmarłego. Rodzina i najbliżsi przyjaciele na pogrzeb udać powinni się w czarnej garderobie. Jeśli natomiast ktoś wybiera się na pogrzeb osoby z dalszego otoczenia, to czerń nie jest wówczas obowiązkowa. W tym przypadku postawić można na granat lub grafit. Najważniejsze, aby zawsze były to kolory ciemne i stonowane. Inna kolorystyka raczej na pogrzebach nie jest stosowna.

Ubiór na pogrzeb w lecie

Lato to pora roku, podczas której najczęściej panują dość wysokie temperatury. Wybór odpowiedniego ubrania na pogrzeb w takich warunkach często nie jest zadaniem łatwym. Pogrzeb to wydarzenie, które nie pozwala na zbyt dużą swobodę. Koniecznie pamiętać trzeba o tym, że na uroczystość pogrzebową włożyć należy pełne buty. Wykluczone jest obuwie odsłaniające palce lub pięty. Panie w gorący dzień włożyć mogą sukienkę sięgającą do kolana lub dłuższą. Taka sukienka nie powinna być jednak zbyt obcisła. Na pogrzeb nie wypada także założyć sukienki lub bluzki ze zbyt dużym dekoltem. Dodatkowo ramiona muszą być zakryte. A jak się ubrać na pogrzebie w lecie powinni panowie? Mimo wysokiej temperatury nie powinno się zrezygnować z garnituru lub marynatki. Warto wybrać model wykonany z oddychającego materiału. Na pewno panowie na pogrzeb zakładać nie powinni jeansów, jasnego garnituru oraz koszulki z krótkim rękawem.

Ubiór na pogrzeb zimą

Jeśli zimą panie decydują się włożyć na pogrzeb sukienkę, to dodatkowo założyć powinny czarnej rajstopy. Alternatywą dla sukienki są eleganckie spodnie. Na górę założyć można również elegancką bluzkę. Jeśli chodzi o obuwie, to dobrze sprawdzą się po prostu kozaki. Jeśli chodzi o panów, to na pogrzeb zimą włożyć powinno się płaszcz lub elegancką kurtkę. Oczywiście płaszcz lub kurtka nie mogą być w krzykliwych kolorach. Cały czas obowiązują tu ciemne kolory. Nie powinno się zakładać na siebie elementów, które zbytnio przykuwają uwagę. Mowa tu choćby o dość oryginalnym szaliku czy czapce. Zimą mogą zdarzyć się opady deszczu lub śniegu. Wówczas zabiega się ze sobą parasol. Pamiętać trzeba, że w przypadku pogrzebu powinien być on czarny bądź po prostu ciemnego koloru. Nie powinny znajdować się na nim żadne duże napisy czy reklamy.

Udostępnij