Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważne wydarzenie w życiu niemal każdego pracownika. To właśnie od wrażenia, jakie dana osoba wywrze na rekruterze lub szefie zależy jej przyszłość w danej firmie. Z tego względu wiedza na temat tego jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną jest tak istotna i może mieć wpływ na ostateczny efekt spotkania.
Dlaczego odpowiedni strój jest ważny podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Niemal każdy zna przysłowie – „jak cię widzą, tak cię piszą”. Wielu zawodowych rekruterów przyznaje, że jest w nim wiele prawdy. Strój kandydata pokazuje bowiem jego zaangażowanie oraz szacunek do firmy, w której to o posadę się stara. Z tego względu ubranie powinno być przede wszystkim schludne, eleganckie, ale przy tym stonowane i bardzo formalne. Trzeba jednak pamiętać, że rozmowa o pracę może być stresująca i należy wybrać strój, który będzie wygodny, np. nie będzie uciskał szyi, krępował ruchów, itp. Swoją stylizację warto dopasować również do stanowiska, o jakie ubiega się dana osoba, np. praca w galerii sztuki pozwala swoim pracownikom na odrobinę szaleństwa i nie narzuca zwykle oficjalnego dress codu. W takiej sytuacji można pozwolić sobie na mniej formalną stylizację na rozmowę kwalifikacyjną. Aplikując jednak na tradycyjne stanowisko, warto postawić na najprostsze i najbardziej klasyczne rozwiązania, jak np. marynarka dla mężczyzn lub garsonka dla pań.
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, a czego unikać?
Szeroki wybór eleganckich ubrań sprawia, że nietrudno skomponować odpowiednią stylizację. Aby nie popełnić jednak faux pax, należy pamiętać o uniwersalnych zasadach eleganckiego i schludnego stroju. Decydując się na spódnicę lub sukienkę, kobiety nie mogą zapomnieć o rajstopach. Gołe nogi i stopy są niedopuszczalne podczas rozmowy o pracę nawet w porze letniej. Buty powinny zakrywać piętę i palce – najlepszym wyborem będą eleganckie i klasyczne czółenka. Stylizacje powinna dopełniać marynarka oraz stonowana i delikatna biżuteria. Wyraziste ozdoby nie są w dobrym guście przy tak formalnych okazjach. W przypadku panów warto postawić na klasykę, czyli garnitur lub styl tzw. smart casual, który charakteryzuje się połączeniem wygodnych elementów garderoby z eleganckimi, np. wygodna marynarka i spodnie. Jeśli rozmowa nie dotyczy aplikacji na wysokie stanowisko, panowie mogą zrezygnować z krawatu.
Wiedząc jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, łatwo dobrać ubrania tak, aby zrobić dobre wrażenie na rekruterze i zwiększyć swoje szanse na upragnione stanowisko. Warto jednak zaznaczyć, że strój to jedynie dopełnienie kwalifikacji, doświadczenia oraz prezencji danego kandydata. Dopiero połączenie tych wszystkich elementów pomoże osiągnąć sukces w potencjalnie nowym miejscu pracy.