ristretto.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, szkole i modzie

Biznes

Usługi finansowe dla B2B

Usługi finansowe dla B2B

W świecie biznesu korzystanie z usług finansowych nie jest niczym szczególnym – wiele firm korzysta z finansowania na co dzień nie dlatego, że brakuje im środków, a po to, by utrzymać płynność finansową, zapewnić sobie środki na rozwój przedsiębiorstwa czy zwiększyć obroty. Z jakich usług finansowych najczęściej korzystają firmy w Polsce? Sprawdźmy!

Kredyty obrotowe i inwestycyjne

Pierwszym, co przychodzi na myśl w kontekście usług finansowych dla biznesu, jest kredyt. Firmy korzystają najczęściej z kredytów obrotowych, dzięki któremu mogą sfinansować bieżące potrzeby przedsiębiorstwa. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kredyty inwestycyjne, z których środki – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczyć można jedynie na inwestycje.

Plusem kredytów są stosunkowo niewielkie koszty, choć wiele zależy od wyboru oferty, a także pewność płynąca z wyboru dużej, zaufanej instytucji, jaką zwykle jest bank. Minusem zaciągania kredytów jest ich mniejsza dostępność – często firmy odprawiane są z kwitkiem z powodu posiadania innych zobowiązań czy zbyt krótkiego stażu na rynku. 

Leasing

Leasing to usługa, dzięki której przedsiębiorcy mogą nabyć maszyny, sprzęty czy pojazdy niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie muszą płacić za to pełnej ceny od razu. Leasing szczególnie chętnie wykorzystywany jest w kontekście rzeczy, które szybko tracą na wartości – na przykład samochodów czy sprzętu komputerowego. Z perspektywy przedsiębiorcy niewiele sensu ma posiadanie tych rzeczy na własność, skoro ich zwyczajna eksploatacja i tak doprowadzi do sporego spadku wartości. 

Korzystniejszy często okazuje się leasing – firma co miesiąc płaci raty, które dodatkowo wlicza w koszty uzyskania przychodu, co przekłada się na niższą kwotę podatku dochodowego do zapłaty.

Pożyczki 

Gdy kredyt nie jest dostępną opcją, a firmie potrzebne są środki, do gry często wkraczają pożyczki. Ich zaletą z pewnością jest szybki czas realizacji, jednak w dużej mierze pożyczki obarczone są bardzo wysokim oprocentowaniem – szczególnie, jeżeli masz zamiar pożyczyć pieniądze na dłużej. Po zaciągniętej pożyczce zostaje także ślad w bazach takich jak BIG Infomonitor czy BIK.

Faktoring

Usługi faktoringowe cieszą się coraz większą popularnością. Jeszcze dziesięć lat temu wiedza o faktoringu wśród polskich przedsiębiorców była szczątkowa – dziś firmy chętnie sięgają po tę formę finansowania. Na czym ona polega?

Faktoring umożliwia przedsiębiorcom sprzedaż faktur. Dzięki temu nie musisz czekać, aż kontrahent zdecyduje się uregulować płatność – pieniądze możesz odzyskać jeszcze dziś! Faktoring szczególnie przydaje się firmom, które wystawiają swoim klientom faktury z odroczonym terminem płatności, przez co są narażone na zatory płatnicze. Usługę faktoringu świadczy firma faktoringowa.

W ramach faktoringu otrzymujesz dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego. Kwotę tę możesz wykorzystywać, by dowolnie finansować faktury wystawione na zgłoszonych kontrahentów. Za każdym razem, gdy kontrahent ureguluje należność, kwota dostępnego limitu na powrót się zwiększa.

Zaletą faktoringu online jest szybkość realizacji usługi (wystarczy kilka godzin) i to, że cały proces odbywa się online. Pamiętaj jednak, że faktoring online wymaga zawarcia umowy – to usługa dla firm, które prowadzą regularne interesy ze stałymi klientami i szukają finansowania na stałe.

Jeżeli jednak nie chcesz wiązać się umową, możesz sprawdzić, jak działa faktoring dzięki usłudze finansowania pojedynczych faktur. Wystarczy złożyć wniosek online i zgłosić fakturę do finansowania. Sprawdź szczegóły: https://pragmago.pl/finansowanie-faktur/

Udostępnij