ristretto.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, szkole i modzie

BiznesLifestyle

Jak utrzymać dobre relacje w pracy?

Jak utrzymać dobre relacje w pracy?

Dorosły człowiek spędza w pracy wiele czasu, dlatego właściwe relacje z przełożonymi i współpracownikami są niezwykle ważne. Dzięki dobrym kontaktom z innymi wykonywanie obowiązków służbowych mija bez stresu i w lepszej atmosferze, co przekłada się na satysfakcję i efektywność. Jak utrzymać dobre relacje w pracy?

Szanowanie innych

Do najważniejszych punktów niezbędnych w budowaniu i utrzymywaniu dobrych relacji w pracy należy bez wątpienia szacunek. Trzeba pamiętać, że należy się on każdej osobie, bez względu na zajmowane stanowisko, wiek, doświadczenie zawodowe czy staż pracy. Szacunek można wyrazić na wiele sposobów. Jednym z nich jest uważne słuchanie tego, co mówią inni, uznawanie ich decyzji, sugestii czy pomysłów oraz rozumienie potrzeb. Szanowanie współpracowników to traktowanie ich tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Obrażanie innych, drwienie z cudzych pomyłek, a nawet zwykłe notoryczne spóźnianie się i niedotrzymywanie słowa na pewno nie świadczą o szacunku do drugiego człowieka. Wręcz przeciwnie – to prosta droga do szybkiego pogorszenia relacji w pracy.

Kultura rozmowy

Mimo najszczerszych chęci w każdym zespole mogą zdarzyć się zażarte dyskusje, drobne sprzeczki, nieporozumienia. To zupełnie normalne w grupie osób o różnym charakterze, temperamencie, usposobieniu czy światopoglądzie. Najważniejsze jednak, aby umieć w takich sytuacjach zachować klasę i nie przekraczać zasad dobrego wychowania. Wypowiedziane w emocjach nieodpowiednie słowa mogą negatywnie przełożyć się na dalszą współpracę lub być powodem do zaostrzenia konfliktu.

Zaufanie

Na pewno jedną z metod na to, jak utrzymać dobre relacje w pracy, jest uczciwość i lojalność, dzięki którym wzbudzamy u innych zaufanie. Bez tego elementu trudno wyobrazić sobie zdrową współpracę każdego dnia. Przy braku zaufania nikt w pracy nie będzie traktował nas poważnie. Należy więc unikać kłamstw, nie wchodzić w żadne układy, nie plotkować o innych za ich plecami ani nie wykorzystywać ich do swoich celów. Warto za to być szczerym, sumiennym, pomocnym, sprawiedliwym.

Pozytywne wibracje

Osoba, która w pracy nieustannie narzeka, często ma zły humor, a swój nastrój i frustracje przelewa na współpracowników, nie ma szans na dobre relacje zawodowe. W pracy istotne jest poważne podchodzenie do obowiązków, ale jednocześnie pozytywne emocje i swoboda zachowania sprzyjają zrzeszaniu ludzi i budowaniu więzi. Serdeczność, uśmiech, dobre słowo i miłe żarty – oczywiście w granicach normy – pozwolą wprowadzić lepszą atmosferę i rozładować ewentualne napięcie czy stres. Dzięki temu człowiek odbierany jest zdecydowanie korzystniej i ma szansę zaskarbić sobie sympatię zespołu.

Udostępnij