ristretto.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, szkole i modzie

Biznes

Czym kierować się podczas wyboru stelaża do łóżka?

Czym kierować się podczas wyboru stelaża do łóżka?

Wybierając łóżko i materac staje się przed wyborem jeszcze jednego ważnego elementu, czyli stelaża. Często ludzie pochłonięci dopasowaniem mebla do wnętrza i wyborem najwygodniejszego podłoża zapominają o stelażu i decydują się na pierwszą lepszą opcję, która znajduje się w zestawie. Tylko pozornie może się wydawać, że stelaż do łóżka nie odgrywa większej roli, a jednak jest wręcz przeciwnie. Wydatnie wpływa na komfort snu i jakośc wypoczynku. Prawidłowo wybrany stelaż chroni materac przed odkształceniami, wspomaga prawidłową wentylację jego wnętrza i zapewnia prawidłowe ułożenie ciała na materacu.

Materiał wykonania stelaża do łóżka

Pierwszą i najważniejszą rzeczą podczas wyboru stelaża jest uwzględnienie materiału, z jakiego został wykonany. Aby odpowiednio spełniał swoją funkcję, musi być przede wszystkim solidny i wytrzymały. Dlatego też praktycznie każdy producent stelaży do łóżek ma w swojej ofercie modele wykonane z drewna lub z metalowej siatki. Łączą one w sobie ergonomię i wygodę, a do tego prezentują się schludnie i estetycznie. Współcześnie najpopularniejsze są stelaże drewniane, które wykonane są z trzech gatunków tego surowca. Stelaże sosnowe są niewątpliwie najtańsze, ale przy tym najmniej wytrzymałe. Główną wadą tego typu modeli jest konieczność częstej wymiany, a do tego istnieje wysokie ryzyko odkształcenia się materaca. Jeśli więc użytkownikowi zależy na utrzymaniu go jak najdłużej w nienagannym stanie, to powinien postawić na modele z wyższej półki i lepszego materiału. 

Stelaże bukowe są z kolei bardziej odporne na uszkodzenia i odkształcenia elementów konstrukcyjnych. Tworzą go deski, które są wyjątkowo sprężyste i elastyczne, dzięki czemu doskonale podtrzymują materac, nie wywierając przy tym na niego dużego nacisku. Przy dużej wytrzymałości oraz profesjonalizmie wykonana, jest to zarazem jedna z najdroższych wymienionych opcji. Jeśli szuka się kompromisu pomiędzy ceną a jakością, to idealnym rozwiązaniem są stelaże wykonane z drewna brzozowego. Nie są one aż tak wytrzymałe, jak listwy z drewna bukowego, jednak zapewniają przyzwoitą jakość, bez ryzyka odkształcania się materaca i listew. 

Stelaż z regulacją lub bez regulacji

Równie istotną kwestią, co materiał wykonania jest także możliwość regulacji. Dlaczego jest to tak istotne? Regulowany stelaż do łóżka jest niewątpliwie korzystną opcją dla osób, które z różnych względów muszą spędzać w nim dużo czasu lub cierpią na problemy związane z kręgosłupem. Dzięki możliwości regulacji podnóżka lub zagłówka, konstrukcje te umożliwiają dostosowanie pozycji snu do indywidualnych potrzeb, a co za tym idzie – maksymalnie zwiększają komfort wypoczynku. 

Jaki wybrać stelaż do łóżka?

Stelaż do łóżka ma ogromne znaczenie. Źle dobrany może nie pasować do ramy łóżka lub deformować materac, co będzie prowadziło do jego szybkiego zużycia. Wybierając stelaż należy brać pod uwagę konstrukcję łóżka, szczególnie jeśli jest ono dwuosobowe. Nie bez znaczenia jest także rodzaj materaca. Większość z nich powinna być używana wraz ze stelażami o gęstości listew minimum 28 sztuk oraz charakteryzującymi się elastycznością oraz sprężystością. 

Udostępnij