Jak skutecznie się uczyć? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, począwszy od dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, przez młodzież w szkole średniej, a wreszcie młodych dorosłych na studia. Co zrobić, by poprawić pamięć i koncentrację? Jakimi zasadami się kierować? Poniżej kilka wskazówek od prawdziwych ekspertów.
Jak się uczyć skutecznie i szybko?
Sposoby na skuteczną naukę są różne. Warto poznać ich kilka, a następnie wybrać te, które najbardziej pasują nam i są łatwe do wdrożenia w życie. Trzeba bowiem wiedzieć o tym, że skuteczne uczenie się wymaga treningu i praktyki. Mowa tutaj między innymi o wprowadzeniu pewnych dobrych nawyków związanych z planowaniem. Jeżeli chcemy nauczyć się czegoś na szybko, zwykle to nie wychodzi. Uczenie się dużych partii materiału wymaga rozłożenia go na mniejsze części i regularnej nauki na przykład przez kilka dni. Organizacja i planowanie to zatem jeden z pierwszych kroków ku temu, aby rzeczywiście uczyć się skuteczniej.
Sposoby na notatki
Dla wzrokowców, a zatem osób, który najwięcej informacji zapamiętują dzięki bodźcom wzrokowym, skuteczną metodą jest organizowanie sobie odpowiednich notatek. Można rysować mapy myśli, stosować podkreślacze, dzięki którym zaznacza się wyjątkowo ważne partie materiału w książkach czy artykułach naukowych. Poza tym świetnie sprawdzają się fiszki. Można zrobić je nie tylko do nauki języków obcych, ale też wielu innych dziedzin.
Uczenie się dzięki podcastom
Druga opcja to uczenie się dzięki bodźcom słuchowym. W ten sposób uczą się właśnie słuchowcy. Warto szukać nagrań, czytać sobie partię materiału i nagrywać na dyktafon, a następnie odsłuchiwać w wolnym czasie. Można w ten sposób na przykład słuchać fragmentów książek wtedy, gdy prowadzi się samochód albo spędza czas w komunikacji miejskiej. Warto wykorzystywać te sprytne triki, bo to właśnie dzięki nim uczymy się po prostu szybciej i wydajniej.
Odpoczynek i sen
Nie da się skutecznie uczyć bez regeneracji. Powinni o tym pamiętać wszyscy ci, którzy zarywają noce przed bardzo ważnymi egzaminami. Aby efekty uczenia były dłuższe, trzeba po prostu spać. To właśnie wtedy w mózgu tworzą się ślady pamięciowe. Sen i regeneracja są niezwykle istotne, dlatego właśnie szanujmy swój mózg. Nie wystawiajmy go na zbyt duże obciążenie, nie stymulujmy podkręcającymi energię substancjami, które zwyczajnie nie są zdrowe. Jeżeli będziemy kierować się tymi informacjami, uczenie się może być prawdziwą przyjemnością dającą naprawdę doskonałe efekty.