ristretto.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, szkole i modzie

BiznesLifestyle

Jak napisać dobry biznesplan i dlaczego warto to zrobić?

Jak napisać dobry biznesplan i dlaczego warto to zrobić?

Wiele osób marzy o prowadzeniu własnej firmy. Ma to wiele zalet, ale także i obowiązków. Zanim założymy firmę musimy przygotować biznesplan. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile dokładnie pieniędzy potrzebujemy na rozpoczęcie działalności. Dlatego też powinniśmy poświęcić czas na przygotowanie dobrego biznesplanu.

Jak napisać biznes plan?

Biznesplan składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich to streszczenie całego biznesplanu. Mimo że znajduje się na początku, to tak naprawdę wykonujemy je na końcu. W streszczeniu powinny znaleźć się najważniejsze informacje z kolejnych punktów biznesplanu. Kolejnym etapem jest charakterystyka przedsiębiorstwa, w której zawieramy informacje o planowanej działalności. W tym punkcie umieszczamy także dane kontaktowe firmy, a także informacje o właścicielach. Na tym etapie zamieszczamy także informacje o zasobach, które posiadamy. Kolejną rzeczą jest sprecyzowanie czym będziemy się zajmować. Tutaj możemy także zaplanować strategię sprzedaży i dystrybucji. Następnie przechodzimy do planowania kadry zarządzającej i pracowniczej. Musimy zaplanować jakich pracowników potrzebujemy, a także czego od nich oczekujemy. Mowa tutaj np. o wymaganych kursach, szkoleniach czy doświadczeniu na podobnym stanowisku. Na tym etapie ustalamy także wysokość wypłat dla pracowników na poszczególnych stanowiskach. Kolejny etap to charakterystyka rynku. Musimy ustalić czym wyróżniamy się na tle konkurencji. Następnie planujemy działania marketingowe. Kolejnym krokiem w tworzeniu biznesplanu jest ustalenie terminu realizacji poszczególnych etapów. Na końcu zajmujemy się analizą finansową. Tutaj musimy zrobić bilans zysków i strat. W tym punkcie powinniśmy zawrzeć sposób finansowania firmy.

Dlaczego warto zrobić dobry biznesplan?

Biznesplan pozwala nam dokładnie zaplanować rozpoczęcie firmy, a także jej późniejszy rozwój. Dzięki temu będziemy wiedzieć ile pieniędzy potrzebujemy na rozpoczęcie działalności, a także na jej prowadzenie. Biznesplan pozwala nam także oszacować kiedy inwestycja w założenie biznesu nam się zwróci. Informacje te są przydatne zarówno dla nas, jak i dla potencjalnych inwestorów. Wielu z nas ma dobry pomysł na biznes, jednak nie każdy ma pieniądze. W poszukiwaniu inwestora niezbędny jest dobry biznesplan. To samo dotyczy uzyskania dotacji bądź kredytu.

Kiedy należy sporządzić biznesplan i kto powinien to zrobić?

Biznesplan powinniśmy sporządzić kiedy mamy w planach rozpoczęcie nowej działalności bądź kiedy chcemy pozyskać finansowanie. Służy on także do wyceny naszej firmy, jeśli zdecydujemy się ją sprzedać. Biznesplan najlepiej zrobić samodzielnie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.