Z plantacji do filiżanki

kawa11Od momentu zbioru owoców kawowca do zmielenia ziaren, by przygotować aromatyczny napój, prowadzi długa i skomplikowana droga.

Procesy zbioru, suszenia, palenia i mielenia, w zależności od technologi, tradycji i rodzaju kawy, nadają każdej mieszance indywidualny charakter, smak i aromat.

ZBIÓR

Zbiór kawy odbywa się zawsze ręcznie, przy użyciu dużej siły roboczej. Owoce zbiera się, gdy zmieniają kolor z zielonego na czerwony lub brunatny. Możemy wyróżnić trzy podstawowe metody zbioru:

POZOSTAWIANIE ziaren na krzewach do momentu opadania owoców, tych najdojrzalszych. Robotnicy zbierają owoce z ziemi i dostarczają je do następnych etapów produkcji. Metoda ta daje ziarna gorszej jakości, stosuje się ją na plantacjach podrzędnych gatunków kaw.

PICKING polega na ręcznym, metodycznym zbiorze owoców z krzewów kawowca. Czynność tę powtarza się do momentu dojrzałości większości owoców. Jest to metoda dające najlepsze efekty, niestety także najdroższa i najdłuższa. te metodę stosuje się na plantacjach najdroższych gatunków kawy.

STRIPPING polega na ręcznym zbiorze owoców, poprzez wytrząsanie ich wprost z krzewu do uprzednio przygotowanych koszy. Najdojrzalsze a zarazem najcięższe owoce odrywają się z łatwością.

SORTOWANIE

Po zbiorach następuje sortowanie owoców, gdzie przesiewa się je przez sita lub sortuje ręcznie, usuwając niedojrzałe, uszkodzone oraz chore owoce, gałęzie i inne zanieczyszczenia.

OBRÓBKA OWOCÓW

Są dwie metody obrabiania owoców, czyli oddzielania ziaren od reszty owocu.

METODA OBRÓBKI „NA MOKRO”, jak sama nazwa wskazuje, polega na stosowaniu wody, jako czynnika oddzielającego ziarna od łupiny. Ziarna zbierane tylko metodą Picking’u (okres przechowywania zebranych owoców nie może być dłuższa niż tydzień) wrzuca się do specjalnej maszyny, gdzie następuje zgniecenie owoców, a woda pod znacznym ciśnieniem wypłukuje oddzielone ziarna. Metoda ta jest dość kosztowna, dlatego tez stosuje się ją dużo rzadziej, niż metodę „na sucho”. Metodę tę stosuje się do najdroższych gatunków arabiki

METODA OBRÓBKI „NA SUCHO”, zwana także wschodnioindyjską, stosowana jest w krajach charakteryzujących się suchym klimatem i niską wilgotnością powietrza. Polega na rozłożeniu zebranych jagód na słomianych matach i na suszeniu ich przez okres kilku tygodni. Rozłożone owoce przegarnia się, by zapobiec procesom fermentacji. Coraz częściej stosuje się jednak zaawansowaną technologię, która pozwala na jednoczesne sortowanie, miażdżenie owoców i oddzielania ich przez sita i dmuchawy od łupin i zanieczyszczeń. Metodę tę stosuje się do większości gatunków kaw, zarówno arabiki, jak i robusty.

LEŻAKOWANIE

Po procesie obróbki, „świeże” ziarna rozkłada się w specjalnych magazynach, gdzie leżakują przynajmniej przez okres jednego roku. Po tym czasie surowe ziarna wysyłane są do producenta, gdzie poddawane są dalszym procesom.

PRODUKCJA

Gdy ziarna, w stanie surowym, dotrą do wybranego producenta, poddawane są ostatecznym procesom, które dadzą finalny produkt, znaną przez wszystkich kawę mieloną bądź ziarnistą.

Have your say