Kawowe ciekawostki

kawaArystokratyczna ambrozja
Kawa była ulubionym napojem wybitnych osobowości historycznych. Bez kawy, nie wyobrażał sobie życia Honoriusz de Balzak, który potrafił zwiedzić cały Paryż, aby znaleźć ulubiony napój. Ponieważ pisarz tworzył najczęściej w nocy, ciągle delektował się napojem dochodząc do zawrotnej liczby czterdziestu filiżanek dziennie!

Być może bez kawy nie objawiłby się geniusz wojskowy Napoleona, który limitując sobie czas snu do czterech godzin dziennie ciągle potrzebował jakiegoś stymulatora energii. Chyba najlepiej wszystkie walory ujął Charles-Maurice de Talleyrand. Jego zdaniem kawa musi być gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość. Nie dziwi miłość arystokratów i inteligencji do kawy, gdyż bardzo długo była ona napojem elitarnym, zarezerwowanym właśnie dla klas wyższych. W Rosji Piotrowej, car musiał siłą wprowadzić obowiązek picia kawy przez arystokrację. Był to jeden z elementów modernizacji kraju i zdaniem Piotra Wielkiego jeden z wyznaczników westernizacji zacofanego mocarstwa.

Kosmiczna kawa
Potrzeba wypicia porządnej filiżanki kawy rano, jest tak silna, że nie wazne gdzie nas dopada ? nie jesteśmy w stanie z nią walczyć. Amerykańscy astronauci nie byli zadowoleni z napoju, który miał im kawę zastępować. Franklin Chag?Diaz, emerytowany kosmonauta, który musiał znosić picie napoju kawo-podobnego zgłosił sie do NASA z prośbą o stworzenie odpowiedniego ekspresu, działającego w kosmosie. Na pomysł urządzenia wpadli studenci z Kostaryki, którzy musieli przede wszystkim rozwiązać problemy braku grawitacji oraz zmianę cieczy w kropelki przylegające do instrumentów kosmicznych. Sama para, która wytwarza się w procesie gotowania wody, również jest niebezpieczna. Prototyp przygotowany przez studentów, spełniał wymogi bezpieczeństwa, był jednak zbyt duży I nie można dla niego było znaleźć miejsca na statku kosmicznym. Obecnie trwają prace nad udoskonaleniem i zmniejszeniem gwiezdnego ekspresu. Być może zaawansowanie technologiczne pozwoli nam wkrótce napić sie kawy pod wodą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *