„Kawa po…..” czyli co kraj, to obyczaj

kawaKażde państwo ma swoje tradycje kulinarne. Mamy zatem kuchnię włoską, grecką, amerykańską, chińską, japońską itd. Wyliczać można by dosyć długo. Nie powinno więc dziwić, że na świecie przyjęło się parzyć kawę wedle tradycji i zwyczajów danego kraju. Mamy zatem kawę po irlandzku, po włosku, meksykańsku oraz…. po polsku

Oto kilka mało znanych przepisów na ?kawę po…?

polskaKawa po polsku to nic innego jak nasza swojska zalewajka. Do kubka wsypujemy odpowiednia porcję kawy. Tutaj nie ma podanej ścisłe gramatury i zalewamy wrzątkiem. Nic tak się nie kojarzy z PRL jak szklanka kawy…Mimo, iż system padł 20 lat temu Polacy nada chętnie piją kawę w ten sposób mylnie nazywając taka kawę kawą po turecku. Ciekawostkę tutaj stanowi fakt, że tak samo jak i my piją kawę Czesi.

rosjaZa naszą wschodnią granica Rosjanie również mają ?swoją? kawę. Kawa po rosyjsku. Aby zrobić taką kawę należy przygotować:
4 czubate łyżeczki kawy mielonej
1/4 l czerwonego wytrawnego wina
4 łyżeczki cukru
łyżeczki czystej wódki
Sposób przygotowania:
Należy zaparzyć  kawę (aby uzyskać mocny trzeba użyć ok. 1/4 l wody). Najlepszy rezultat uzyskuje się z ekspresu ciśnieniowego. Gotową kawę trzeba przelać  do rondelka, wlać  wino, wsypać cukier, zagotować, mieszając od czasu do czasu. Na koniec wlewamy  wódkę i ponowni zagotować wypić zaraz po podaniu, nie można dopuścić do tego by napój wystygł.

francjaZajrzyjmy teraz do Francji. Kawa po francusku też zawiera alkohol:) Oto jeden z wariantu tej kawy. Aby ja przyrządzić potrzebujemy
1 cl Cointreau
1/2 cl Kahlua
5 cl gorącej czarnej
kawy bita śmietana
1 ł cukru
1 ł Cointreau
Przyrządzanie jest proste: składniki, oprócz bitej śmietany i 1 łyżeczki Cointreau wlewamy do szklanki (najlepiej takiej jak do kawy po irlandzku) i mieszamy. Całość dekorujemy delikatnie bita śmietana i pozostałym likierem pomarańczowym. Serwujemy z długą łyżeczką do latte.

anglia

Anglicy również mają swój przepis na kawę państwową. Kawę po angielsku robi się tak
1/2 cl  dry gin
1/3 cl triple sec
1/3 cl Kahlua
5 cl gorącej czarnej kawy
bita śmietana
1 ł triple sec
Przyrządzanie jest proste: składniki, oprócz bitej śmietany i 1 łyżeczki Triple sec wlewamy do szklanki (najlepiej takiej jak do kawy po irlandzku) i mieszamy. Całość dekorujemy delikatnie bitą śmietaną i łyżeczką triple sec. Serwujemy z długą łyżeczką do latte.

Udanego testowania narodowych kaw!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *