Kopi Luwak- najbardziej kontrowersyjna kawa na świecie.

kawa1Jedni kochają ją pasjami- inni krzywią się na samą myśl o kawie. Szczególnie tych ostatnich dodatkowo odstręcza myśl o tym, ze można pić kawę odzyskiwaną z …odchodów.

Kawa Luwak, bo to o nią właśnie chodzi, zbierana  jest na  Sumatrze, Jawie i Suwalezi.
Nazwa kawy wzięła się z połączenia słów kopi- co w języku tubylców znaczy ?kawa? oraz luwak, który jest lokalną nazwą zwierzęcia z odchodów którego odzyskuje się owe cenne ziarna.

cywetaLuwak to mały ssak podobny trochę do kota? łaskun muzang ? zwany mniej oficjalnie cywetą. W czasie nocnych łowów zjada najlepsze i najbardziej dojrzałe nasiona kawowca. W procesie trawienia, po przebyciu drogi przez układ trawienny, ziarna kawowca są w naturalny sposób oczyszczane z osłonek celulozowych, lekko fermentują i co najważniejsze, są wydalane niemal w niezmienionej postaci. Ziarna kawy są cenne Zbieracze owych ziaren nie mają wielkiego problemu z odzyskiwaniem owych cennych ziaren ponieważ cywety  mają stałe miejsca, w których załatwiają sprawy związane z toaletą.

Sposób pozyskiwania ziaren jest procesem długotrwałym, co przekłada się na koszt. Jest to jedna z najdroższych kaw na świecie. Zapotrzebowanie na owe ziarna jest bardzo duże, co bardzo często prowadzi do oszustw. Każdy, kto miałby ochotę napić się kawy przyrządzonej z ziaren zbieranych w tak specyficzny sposób, powinien bardzo dokładnie sprawdzić czy faktycznie ma do czynienia z oryginalnym produktem.cyweta 2

Co wyróżnia kawę Kopi Lumak? Przede wszystkim z dobrze przyrządzonej kawy Luwak otrzymamy napar gęsty prawie jak syrop, aksamitny, o bogatym smaku i intensywnym aromacie, z wyraźną nutą czekolady i karmelu. Jej smak jest łagodny, z nutami czekoladowymi i posmakiem ?dżungli?, ale jednocześnie ziemisty i lekko zgniły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *