Gentile – kawa przyjazna żołądkowi

Do tej pory picie kawy dla niektórych osób wiązało się z niestrawnością, pieczeniem i bólem brzucha. Na szczęście ten problem to już przeszłość. Dzięki kawie przyjaznej żołądkowi, teraz nawet osoby pijące dużo kawy oraz te z chorobami układu pokarmowego mogą bez obaw cieszyć się smakiem i aromatem „małej czarnej”.

Wiele osób, głównie te zmagające się z dolegliwościami brzusznymi, rezygnują z kawy z powodu nieprzyjemnych objawów po jej wypiciu. Jak pokazują badania – takie postępowanie wybrało aż 20% społeczeństwa. To dużo – aż co piąty Polak rezygnuje z codziennego picia kawy. Zgaga, dyskomfort, pieczenie, niestrawność – to najczęstsze symptomy po jej spożyciu. Czy da się im zapobiec?

Dlaczego kawa podrażnia żołądek?

Na przeciw temu problemowi wyszła firma Bristot – producent renomowanej włoskiej kawy. I stworzyła kawę, która nie podrażnia żołądka. Badania wykazały, że to woski pokrywające zielone ziarna kawowca, a nie jak dotychczas uważano – kofeina, są odpowiedzialne za drażniące właściwości naparu kawowego. Woski to grupa substancji tłuszczowych, które są trudne do strawienia w układzie pokarmowym. Jeśli dodamy do tego kwaśne pH czarnej kawy, to już wiemy, dlaczego po wypiciu filiżanki kawy pojawiają się przykre objawy. Te ostatnie można nieco załagodzić. Znanych jest kilka sposobów na zmniejszenie dolegliwości, w tym m.in. picie kawy z dodatkiem mleka lub śmietanki (co pozwala zneutralizować niskie pH) lub wprowadzenie zasady, aby pić kawę wyłącznie po lub w trakcie posiłków (unikać spożywania „na pusty żołądek”). Zmniejszają one podrażnienie delikatnego wnętrza żołądka, jednak nie usuwają dolegliwości na stałe.

Firma Bristot opracowała technologię, która usuwa woski z powierzchni ziaren kawowych, jednocześnie zachowując bez zmian inne właściwości kawy. W ten sposób powstała Gentile Stomach Friendly – kawa przyjazna żołądkowi. Teraz wszyscy, którzy odczuwali dyskomfort i ból po wypiciu kawy, mogą bez obaw cieszyć się wyśmienitym smakiem i aromatem naturalnej kawy, która jest łatwo trawiona i nie podrażnia przewodu pokarmowego. To także dobre rozwiązanie dla osób, które piją dużo kawy – przynajmniej po kilka filiżanek dzienne.

Jak przygotować kawę Gentile?

Gentile to mieszanka dwóch rodzajów wysokiej jakości ziaren kawowych: Arabiki (70%) i Robusty (30%). Kawa ma delikatny, łagodny smak z minimalną ledwo wyczuwalną kwaskowatością. Technologia oczyszczenia z wosków została tak opracowana, że pozwala zachować smak i aromat prawdziwej naturalnej kawy. Dużą zaletą Gentile jest także fakt, że nie jest to kawa bezkofeinowa. To ważne, szczególnie dla osób, które piją kawę nie tylko ze względu na jej walory smakowe, ale także na jej pobudzające właściwości.

Czy ziarna bez wosków wymagają specjalnego przygotowania? Czy Kawa Gentile wymaga konkretnej metody parzenia? Czy należy przechowywać ją w szczególnych warunkach? Odpowiedź na te wszystkie pytania brzmi – nie. Kawę Gentile przechowuje i przygotowuje się tak samo, jak „zwykłe” ziarna. Najlepiej mielić ją tuż przed parzeniem, wówczas jest najbardziej aromatyczna. Takie postępowanie pozwala na wydobycie z ziaren wszystkiego, co w nich najlepsze. Świetnie nadaje się do parzenia zarówno w ekspresie ciśnieniowym i kawiarce (kafeterce), jak i w ekspresie przelewowym, zaparzaczu tłokowym, a nawet po prostu zalewana w kubku.

Kawa przyjazna żołądkowi zdobyła już uznanie na świecie, dużą popularnością cieszy się na włoskim, greckim czy niemieckim rynku. Teraz jest dostępna także w Polsce. Ze względu na swoje szczególne cechy, dostępna jest wyłącznie w sieci dobrych aptek (także internetowych).

fot. by trophygeek via flickr.com, creative common licence

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.