Tajemnice espresso

kawaNic tak nie poprawia nastroju, nie dodaje energii i animuszu jak filiżanka espresso. Kawosze uwielbiają tę mała czarną, ponieważ kawa espresso łączy w sobie bogactwo smaku oraz kunszt baristy.
Mimo tego, że wiele osób lubi i często pija espresso wiele z nich popełnia błędy zarówno przy spożywaniu jak i zamawianiu kawy. Najlepsze espresso otrzymamy z ekspresu ciśnieniowego. Tylko taka maszyna da nam gwarancję  pełnowartościowego naparu. Poniżej przedstawiamy kilka porad i wskazówek ja zamawiać i jak  pić espresso.

Po pierwsze, zanim zamówimy kawę, spytajmy jaką mieszanka lokal dysponuje. Jeśli jest to mieszanka zawierająca Robustę to możemy się spodziewać naparu nieco kwaśnego, z dużą ilością kofeiny. Zatem mamy gwarancję, że napar będzie miał właściwości pobudzające. Jeżeli  w lokalu króluje Arabica to espresso będzie łagodne, delikatne w smaku oraz będzie zawierało niewielka ilość kofeiny.

Jeżeli mieszanka nam odpowiada zamawiajmy. Teraz uwaga. Mała czarna kawa, podawana w małych filiżankach, z widoczną cremą, to ESPRESSO, a nie jak czasami się słyszy EKSPRESSO.  Jeżeli nie chcemy narazić się na lekceważące spojrzenie osoby, która nam kawę przyrządza, nie wymawiajmy błędnej nazwy. Espresso – to jedyna poprawna forma, jakiej należy używać.espresso

Profesjonalista poda nam kawę w filiżance odpowiednio ogrzanej, ale nie gorącej.  Nie chcemy się przecież poparzyć. Aby filiżanki do kawy były zawsze ciepłe trzyma się je na ekspresie. Dzięki ciepłym filiżankom kawa dłużej trzyma odpowiednią temperaturę i dłużej zachowuje swoje właściwości smakowe. Czasami warto przed podaniem filiżankę sparzyć wrzątkiem. Takie wyparzanie uwolni filiżankę od zabrudzeń oraz dodatkowo ją ogrzeje.

Espresso nie powinno mieć objętości większej niż 30 mililitrów. Długość parzenia nie dłuższa niż 30 sekund. Na jedno espresso zużywamy ok 8 gramów mielonego ziarna. Smakosze czasami życzą sobie espresso z podwójnej dawki ziaren. Oczywiście taka kawa jest znacznie ?mocniejsza? ma intensywniejszy smak, aromat oraz większą gęstość. Kawa przyrządzona z podwójnej dawki ziaren i połowy porcji wody nosi nazwę RISTRETTO.

Woda do kawy

Czy zamawiając espresso zastanawiałeś się w jakim celu do kawy serwowana jest woda?  Bariści zalecają przepłukanie wodą ust przed piciem kawy, by uwolnić kubki smakowe od zbędnych ?przeszkadzaczy?. Kubki smakowe po takim zabiegu są bardziej chłonne i dzięki temu intensywniej możemy poczuć bogactwo smaku wybranej przez nas kawy. Oczywiście niczym złym jest wypicie wody tuz po degustacji filiżanki espresso. Taki zabieg pozwala na pozbycie się ?posmaku? na języku. W niektórych kawiarniach espresso serwowane jest z czekoladką gdyż czekolada podnosi walory smakowe kawy.

espresso2Picie kawy powinno być przyjemnością. Nie ważne czy delektujemy się nią czy też wypijamy w dwóch łykach. Espresso będzie  przyjemnością pod warunkiem,  że będzie profesjonalnie przyrządzone oraz podane.

Have your say