Ekspresy do kawy

Większość Polaków wciąż jeszcze najchętniej pija kawę parzoną po turecku – którą zobaczywszy każdy Turek złapałby się zapewne z przerażeniem za głowę- czyli kawę mieloną zalaną wrzątkiem, bądź kawę rozpuszczalną. Są jednak tacy, którzy zasmakowawszy w napojach podawanych w restauracjach i kawiarniach chcą móc podobne specjały przyrządzając u siebie w domu.


Przed dokonaniem ostatecznego wyboru  jednym z pierwszych pytań będzie: ekspres przelewowy czy ciśnieniowy?
Wszyscy zgodnie podkreślają, że kawa z ekspresu ciśnieniowego jest bezsprzecznie lepsza od tej z ekspresu przelewowego, pod warunkiem, że dysponujemy takim, który wytwarza ciśnienie minimum piętnastu barów.  Kupno ekspresu ciśnieniowego przypomina pod wieloma względami kupno samochodu- na rynku istnieje całkiem sporo firm oferujących bardzo wiele modeli o zróżnicowanych parametrach. Niebagatelną role odgrywa także design. Za ekspres ciśnieniowy możemy zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Smakosze kawy twierdzą, że nie powinno się inwestować w ekspresy automatyczne jednak to właśnie takie, ze względu na wygodę, są wybierane najczęściej.

Jeżeli chodzi o najniższą półkę ekspresów ciśnieniowych popularne matki to: Saeco, Zelmer i Krups. Opinie, szczególnie jeśli chodzi o Saeco są bardzo podzielone. Włoska firma jest chwalona za jakość parzonej kawy, ale zbiera sporo cięgów ze względu na brak wytrzymałości i częste awarie niektórych modeli.  Zelmer doceniany jest za solidność. Krups to z kolei jeden z najbardziej znanych producentów ekspresów, przez wiele lat lider rynku. Niemiecka firma produkuje zarówno te najprostsze jak i najbardziej zaawansowane ekspresy ciśnieniowe,  wśród tych najtańszych bardzo popularnym jest model  Dolce Gusto. Jeżeli jednak miłośnika kawy stać na wydatek rzędu dwóch tysięcy złotych wtedy prawdopodobnie weźmie pod uwagę zakup sprzętu marki Bosh, znów  – Krups i Saeco lub Nivona.

To Jura jest firmą, która wśród kawoszy ma bardzo wysokie notowania. Można ją porównać do tego czym jest Apple na rynku notebooków i komputerów osobistych. Problem polega na tym, że inne modele o podobnych parametrach są dostępne w dużo niższej cenie. Dlatego też konsumenci coraz częściej decydują się na zakup  technicznie zbliżonych maszyn wyprodukowanych na przykład  przez Nivonę. To firma wciąż jeszcze  na polskim rynku mało znana, której produkty nie zawsze są dostępne w sklepach ze sprzętem AGD . Przekonuje jednak między innymi tym, że jej ekspresy są produkowane w tej samej fabryce co ekspresy Jury.

Trzeba pamiętać, że kupno porządnego expresu to nie wszystko, ważna jest też kawa, którą się do niego wsypuje ? nawet najwymyślniejsza maszyna nie zmieni smaku podłej mieszanki. Niektórzy ortodoksyjni kawiarze utrzymują, że żaden domowy ekspres nie pozwoli nam na uzyskanie takiej cremy, jak cuda produkowane na potrzeby restauracji. Nie każdy jednak musi dążyć do absolutnej doskonałości a z odpowiednim sprzętem każdy może zostać niezłym baristą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *